Żyj Zdrowo!

Oto 10 podstawowych zasad, które pozwolą Ci zachować dobry stan zdrowia oraz utrzymać organizm w dobrej kondycji:

1. Jedz nawet 6 posiłków dziennie, uwzględniając przerwy nie dłuższe niż 4-5-godzinne.


2. Wyeliminuj z diety cukry proste w postaci słodyczy oraz słodkich napojów. Węglowodany powinny dostarczać ok. 50% energii, ale należy spożywać węglowodany wyłącznie w postaci złożonej zawarte m. in. w produktach zbożowych wytworzonych z mąk razowych, gdyż zawierają one więcej błonnika, witaminy B1 i składników mineralnych.


3. Spożywaj codziennie owoce i warzywa, gdyż produkty te są doskonałym źródłem witamin, składników mineralnych i błonnika.


4. Aby dostarczyć do organizmu odpowiedniej ilości wapnia i witaminy B2 spożywaj mleko o obniżonej zawartości tłuszczu oraz jego przetwory.


5. Co najmniej raz w tygodniu jedz nasiona roślin strączkowych, a także wprowadzaj do diety ryby oraz mięsa, gdyż produkty te są najlepszym źródłem białka.


6. Tłuszcze wprowadzaj do jadłospisu głównie w postaci olejów bogatych w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe ze względu na ich najwyższe walory zdrowotne. Unikaj smażenia na głębokim tłuszczu, wybieraj inny, zdrowszy sposób obróbki termicznej, taki jak gotowanie w wodzie i na parze, pieczenie w folii i pergaminie, duszenie.


7. Ogranicz sól do 1 płaskiej łyżeczki dziennie.


8. Pij co najmniej 1,5-2l płynów dziennie, w postaci wody, herbaty, soków naturalnych.


9. Unikaj palenia papierosów, okazjonalnie pij wyłącznie alkohole niskoprocentowe w małych ilościach.


10. Bądź bardziej aktywny- wysiłek fizyczny powinien być odpowiednio dostosowany do wieku, trybu życia, stanu zdrowia oraz diety.

Jeśli chcesz pozbyć się zbędnych kilogramów w sposób zdrowy, bezpieczny i bez efektu Jo-Jo zapraszamy do skorzystania z profesjonalnych porad dietetycznych oferowanych w Naszej Poradni!

 

Jeśli masz uczucie wzdęcia, bóle brzucha, dyskomfort w obrębie jamy brzusznej, źle się czujesz po niektórych produktach żywnościowych zapraszamy do wykonania testów w kierunku nietolerancji pokarmowych oraz zespołu rozrostu bakteryjnego (SIBO). Więcej informacji można uzyskać w ramach Poradni Dietetycznej i Gastroenterologicznej.

 

Przychodnia dla Ciebie

Przychodnia Lekarska Hipokrates ma podpisany kontrakt z NFZ.


 Zakres usług świadczonych w ramach NFZ

 Jak się wpisać do Przychodni?

We wszystkich Poradniach i Pracowniach świadczymy usługi komercyjne


Ankieta

O czym chciałbyś się dowiedzieć i przeczytać na naszej stronie?
dietach w danych chorobach?
badaniach profilaktycznych ?
o udzielaniu pierwszej pomocy?
kalendarzu szczepień dzieci?
inne ( napisz do nas)
Partnerzy: